Huurrendement aan de Costa del Sol: meer dan een percentage
Bruto rendement klinkt altijd mooi in een verkoopbrochure. Wat u uiteindelijk overhoudt, is een ander verhaal. Zo reken ik het eerlijk voor u door. (Laatst bijgewerkt: augustus 2026.)
In het kort: Langetermijnverhuur aan de Costa del Sol levert 4-5,5% bruto huurrendement op; goed gerunde toeristenverhuur kan daarboven uitkomen. Het netto rendement na beheerkosten (15-25%), IRNR (19%), onderhoud en platformcommissies ligt 1,5-2,5 procentpunt lager. Inclusief een conservatief gerekende waardestijging van 4-6% per jaar (in 2024-2025 steeg de provincie Málaga zelfs 10-17% per jaar) komt het totaalrendement doorgaans op 6-9%.
Het huurrendement is een van de belangrijkste criteria voor Nederlandse investeerders die vastgoed aan de Costa del Sol overwegen. Maar het verschil tussen bruto en netto rendement is aanzienlijk, en wordt vaak onderschat. In dit artikel berekenen we stap voor stap uw werkelijke netto huurrendement, inclusief alle kosten, belastingen en variabelen die van invloed zijn op uw rendement.
Bruto vs. netto rendement: het verschil
Bruto huurrendement
Het bruto huurrendement is de eenvoudigste berekening:
Bruto rendement = (Jaarlijkse huurinkomsten / Totale investering) x 100%
De totale investering omvat de aankoopprijs plus kosten koper (12-14%). Veel makelaars en platforms communiceren het bruto rendement, wat een vertekend beeld geeft.
Netto huurrendement
Het netto rendement houdt rekening met alle exploitatiekosten:
Netto rendement = (Jaarlijkse huurinkomsten - Alle kosten) / Totale investering x 100%
Het verschil tussen bruto en netto bedraagt doorgaans 1,5-2,5 procentpunt aan de Costa del Sol.
Typische rendementen per regio (2026)
Op basis van data van Idealista en Fotocasa (kustgemeenten, 2025) zijn dit de indicatieve bruto rendementen bij langetermijnverhuur, met een indicatie van wat daar netto van overblijft:
| Regio | Bruto (langetermijn) | Indicatie netto |
|---|---|---|
| Torremolinos | ±5,3% | 3-3,5% |
| Málaga stad | 4,8-5,2% | 2,5-3,5% |
| Estepona | ±4,8% | 2,5-3% |
| Mijas | ±4,8% | 2,5-3% |
| Marbella | ±4,0% | 2-2,5% |
| Fuengirola | ±4,0% | 2-2,5% |
Goed gerunde toeristenverhuur kan bruto boven de 6% uitkomen, maar kent ook aanzienlijk hogere exploitatiekosten (zie het rekenvoorbeeld verderop). Het hogere rendement in Torremolinos wordt deels verklaard door lagere instapprijzen; het lagere rendement in Marbella en Fuengirola weerspiegelt aankoopprijzen die sneller zijn gestegen dan de huren. Die trend geldt overigens voor de hele kust: rendementen dalen licht omdat koopprijzen harder stijgen dan huurprijzen.
Alle kosten op een rij
Vaste jaarlijkse kosten
| Kostenpost | Indicatief bedrag/percentage |
|---|---|
| IBI (onroerendezaakbelasting) | 0,4-0,8% van kadastrale waarde |
| Basura (afvalheffing) | 100-300 euro/jaar |
| Gemeenschapskosten (VvE) | 1.200-4.800 euro/jaar |
| Opstalverzekering | 200-500 euro/jaar |
| Inboedelverzekering | 150-400 euro/jaar |
| Onderhoudsreserve | 1% van de woningwaarde/jaar |
Variabele kosten bij verhuur
| Kostenpost | Indicatief percentage |
|---|---|
| Beheerkosten (property management, excl. IVA) | 15-25% van huurinkomsten |
| Schoonmaakkosten | 50-100 euro per wissel |
| Linnen en verbruiksartikelen | 2-3% van huurinkomsten |
| Platform commissies (Airbnb, Booking) | 3-15% |
| Onderhoud en reparaties | 1-2% van woningwaarde/jaar |
| Leegstandskosten (nutsvoorzieningen) | 100-200 euro/maand |
Belastingen
| Belasting | Tarief |
|---|---|
| IRNR, EU-inwoners | 19% over netto huurinkomsten (kosten aftrekbaar, naar rato verhuurde dagen) |
| IRNR, niet-EU-inwoners | 24% over bruto huurinkomsten |
| Renta imputada (niet-verhuurde dagen) | 19% over 1,1-2% van de kadastrale waarde, naar rato dagen |
| Vermogensbelasting | 0% in Andalusië (100% bonificatie); landelijke solidariteitsheffing pas boven 3 miljoen |
| Plusvalía (bij verkoop) | Gemeentelijk, over de waardestijging van de grond; geen winst betekent geen heffing |
De aangifte voor huurinkomsten loopt sinds belastingjaar 2024 jaarlijks achteraf via Modelo 210. Over dagen zonder verhuur (leegstand of eigen gebruik) betaalt u de renta imputada, een forfaitaire heffing over de kadastrale waarde.
Rekenvoorbeeld: compleet netto rendement
Laten we een concreet voorbeeld doorrekenen voor een appartement in Estepona.
Uitgangspunten
- Aankoopprijs: 250.000 euro
- Kosten koper (13%): 32.500 euro
- Totale investering: 282.500 euro
- Verhuurstrategie: toeristenverhuur (short-term)
- Gemiddelde nachttarief: 120 euro
- Bezettingsgraad: 70% (circa 255 nachten/jaar)
- Gemiddeld verblijf: 4-5 nachten (circa 55 wissels/jaar)
Bruto huurinkomsten
- 255 nachten x 120 euro = 30.600 euro/jaar
- Bruto rendement: 12,2% op de aankoopprijs, of 10,8% op de totale investering
Dat bruto percentage ligt ver boven de regiotabel hierboven, en dat klopt: toeristenverhuur draait een veel hogere omzet dan langetermijnverhuur. De exploitatiekosten zijn alleen ook een veelvoud. Daarom rekenen we door naar netto.
Exploitatiekosten
| Post | Bedrag |
|---|---|
| Property management (20%) | 6.120 euro |
| Schoonmaak (55 wissels x 70 euro) | 3.850 euro |
| Platform commissies (10%) | 3.060 euro |
| IBI | 700 euro |
| Basura | 200 euro |
| Gemeenschapskosten | 2.400 euro |
| Verzekering | 450 euro |
| Onderhoud (1%) | 2.500 euro |
| Nutsvoorzieningen | 1.800 euro |
| Linnen en verbruiksartikelen | 900 euro |
| Totaal kosten | 21.980 euro |
Netto voor belasting
- 30.600 - 21.980 = 8.620 euro (3,1% op de totale investering)
IRNR (19% over de netto grondslag)
Als EU-ingezetene mag u vrijwel alle kosten aftrekken die met de verhuur samenhangen. Direct verhuurgebonden kosten (beheer, schoonmaak, platformcommissies, linnen) zijn volledig aftrekbaar; jaarlasten (IBI, basura, VvE, verzekering, onderhoud, nutsvoorzieningen) en de afschrijving van 3% over de bouwwaarde tellen mee naar rato van de verhuurde dagen (hier 255/365, circa 70%):
- Direct verhuurgebonden kosten: 6.120 + 3.850 + 3.060 + 900 = 13.930 euro
- Jaarlasten naar rato: 8.050 x 70% = 5.635 euro
- Afschrijving naar rato: 4.500 x 70% = 3.150 euro
- Belastbare grondslag: 30.600 - 22.715 = 7.885 euro
- IRNR: 19% x 7.885 = circa 1.500 euro
Over de circa 110 niet-verhuurde dagen komt daar nog de renta imputada bij, doorgaans enkele tientallen tot honderden euro's afhankelijk van de kadastrale waarde.
Netto rendement na belasting
- Netto cashflow: 8.620 - 1.500 = circa 7.100 euro
- Netto cashflowrendement: circa 2,5% op de totale investering
Toeristenverhuur levert dus een hogere omzet, maar de exploitatiekosten eten bijna driekwart daarvan op. Het netto verschil met rustige langetermijnverhuur is daardoor kleiner dan het bruto verschil suggereert.
Het complete rendement
- Netto cashflow: circa 7.100 euro
- Waardestijging (conservatief 4-6%/jaar): 10.000-15.000 euro
- Hypotheekrente (indien gefinancierd): naar rato aftrekbaar voor de IRNR
- Totaalrendement (cashflow + waardestijging): circa 6-8% op de totale investering
Ter context: in 2024-2025 stegen de woningprijzen in de provincie Málaga met 10-17% per jaar (INE, Idealista). Wij rekenen bewust met een conservatiever langjarig gemiddelde.
De toeristenlicentie (VFT)
Wat is een VFT?
De VFT (Vivienda con Fines Turísticos) is de verplichte toeristenregistratie voor korte verhuur in Andalusië, via het Registro de Turismo de Andalucía van de Junta de Andalucía. Zonder VFT is verhuren via platforms als Airbnb en Booking.com niet toegestaan; boetes lopen op van 2.000 tot 150.000 euro. Sinds 1 juli 2025 komt daar een landelijke verplichting bij: het registratienummer (NRA) via de Ventanilla Única Digital. Platforms zijn verplicht advertenties zonder geldig NRA offline te halen.
Vereisten voor een VFT (2026)
De regelgeving is met Decreto 31/2024 flink aangescherpt. De belangrijkste vereisten in Andalusië:
- Bewoonbaarheidslicentie (licencia de ocupación) verplicht
- Minimaal 25 m2; minimaal 14 m2 per slaapplaats, maximaal 15 slaapplaatsen
- Koeling verplicht van mei t/m september, verwarming van oktober t/m april
- Eerste hulpkit, huisregels en klachtenformulieren beschikbaar
- Registratie bij het Registro de Turismo de Andalucía plus het landelijke NRA-nummer
- Gastenregistratie via het landelijke SES.Hospedajes-systeem (sinds december 2024; dit verving de melding aan de Policía Nacional)
Let op: sinds april 2025 kan de vereniging van eigenaren (comunidad) toeristenverhuur in het gebouw blokkeren of aan expliciete goedkeuring met een 3/5-meerderheid onderwerpen. Bestaande licenties zijn daarvan uitgezonderd; controleer dit dus vóór aankoop in de statuten en notulen.
Beperkingen in 2026
Meerdere gemeenten aan de Costa del Sol beperken nieuwe registraties:
- Málaga stad: volledige stop op nieuwe toeristenlicenties in de hele stad (sinds augustus 2025, voor maximaal drie jaar tijdens de herziening van het bestemmingsplan)
- Marbella: eigen gemeentelijk register aangekondigd, plus limieten op het omzetten van winkelpanden naar toeristenverhuur
- Fuengirola: beperkt nieuwe registraties via het bestemmingsplan
Controleer altijd de actuele regelgeving in de specifieke gemeente voordat u een woning koopt met het doel deze toeristisch te verhuren. Een bestaande, overdraagbare VFT-registratie verhoogt de waarde van een woning aanzienlijk.
Bezettingsgraden: realistische verwachtingen
Seizoenspatroon aan de Costa del Sol
De Costa del Sol kent een sterk seizoenspatroon bij toeristenverhuur:
| Periode | Bezettingsgraad | Nachttarief (2-slaapkamer) |
|---|---|---|
| Hoogseizoen (juli-augustus) | 85-95%+ | 150-250 euro |
| Tussenseizoen (april-juni, sept-okt) | 70-85% | 100-180 euro |
| Laagseizoen (nov-maart) | 30-50% | 60-120 euro |
Bronnen: AirDNA (2026), Fotocasa (2025)
Jaargemiddelde bezettingsgraad
De marktmediaan ligt lager dan veel verkopers suggereren: AirDNA meet voor Marbella bijvoorbeeld een mediane bezetting van circa 67% bij een gemiddeld nachttarief rond de 200 euro. Voor goed geoptimaliseerde woningen zijn dit realistische jaargemiddelden:
- Studio/1-slaapkamer: 65-75%
- 2-slaapkamer appartement: 60-72%
- 3-slaapkamer villa: 50-65%
- Luxe villa (5+ slaapkamers): 35-50%
Kleinere eenheden hebben doorgaans een hogere bezettingsgraad maar een lager absoluut rendement. Grotere woningen genereren meer omzet per boeking maar hebben meer leegstand.
Short-term vs. long-term verhuur
Korte termijn (toeristische verhuur)
Voordelen:
- Hogere omzet (8-12% bruto bij optimale bezetting)
- Flexibiliteit voor eigen gebruik
- Dynamische prijsstelling (hogere tarieven in hoogseizoen)
Nadelen:
- Hogere beheerkosten (20-25%)
- Meer slijtage en onderhoud
- Seizoensafhankelijk
- VFT-registratie plus landelijk NRA-nummer vereist
- Meer administratie (gastenregistratie, schoonmaak, check-in)
Lange termijn (jaarcontract)
Voordelen:
- Stabiel, voorspelbaar inkomen
- Lagere beheerkosten (8-12%)
- Minder slijtage
- Geen VFT-registratie nodig
- Minder administratie
Nadelen:
- Lager bruto rendement (4-5,5%)
- Geen eigen gebruik mogelijk
- Huurbescherming in Spanje (LAU): bij verhuur als hoofdverblijf heeft de huurder recht op verlenging tot 5 jaar (7 jaar bij een vennootschap als verhuurder)
- Risico op wanbetaling (hoewel beperkt aan de Costa del Sol)
Middellange termijn (1-6 maanden)
Een groeiend segment is de middellange termijn verhuur aan digital nomads, overwinteraars en bedrijfsmatige huurders. Dit biedt:
- Hogere tarieven dan jaarverhuur (+30-50%)
- Lagere kosten dan toeristenverhuur
- Geen VFT-registratie vereist bij verhuur langer dan 2 aaneengesloten maanden aan dezelfde huurder (adverteert u via platforms, dan is het landelijke NRA-nummer wel nodig)
- Groeiende vraag door remote work trend
Dynamische prijsstelling
Professioneel verhuurbeheer maakt gebruik van dynamic pricing tools (zoals PriceLabs, Wheelhouse of Beyond Pricing) die tarieven automatisch aanpassen op basis van:
- Seizoen en vraag
- Lokale evenementen
- Concurrentie in de buurt
- Boekingspatronen (last-minute vs. vroegboeken)
- Dag van de week
Dynamische prijsstelling verhoogt de omzet doorgaans met 15-30% vergeleken met vaste tarieven; studies van toolleveranciers claimen zelfs tot 40%. Reken zelf conservatief, maar laat dit niet liggen.
Rendement optimaliseren: praktische tips
-
Kies de juiste locatie. Nabijheid van strand, restaurants en openbaar vervoer verhoogt de bezettingsgraad significant.
-
Investeer in interieur. Professioneel ingerichte woningen behalen 15-25% hogere nachttarieven dan basis-ingerichte woningen.
-
Zorg voor uitstekende reviews. Op Airbnb zijn woningen met een score van 4,8 of hoger (Superhost-niveau) aantoonbaar beter bezet.
-
Optimaliseer uw listing. Professionele fotografie, een complete beschrijving en snelle reactietijd verhogen uw ranking op platforms.
-
Overweeg een professionele beheerder. De 20% commissie (excl. IVA) verdient zich vaak terug in hogere bezetting en tarieven.
-
Combineer verhuurstrategieën. Kort in het hoogseizoen, middellang in het tussenseizoen, en eigen gebruik in het laagseizoen.
Uw rendement berekenen met onze tool
De bovenstaande berekening bevat veel variabelen die per woning en locatie verschillen. Voor een persoonlijke berekening op basis van uw specifieke situatie (locatie, type woning, verhuurstrategie, financieringsstructuur) kunt u onze rendementscalculator gebruiken. Deze houdt rekening met alle relevante kosten en belastingen.
Samenvatting
Langetermijnverhuur aan de Costa del Sol levert 4-5,5% bruto huurrendement op; goed gerunde toeristenverhuur kan daarboven uitkomen, maar houdt netto door de veel hogere exploitatiekosten (beheer 15-25%, schoonmaak, platformcommissies) een vergelijkbare cashflow over. De IRNR bedraagt 19% over de netto huurinkomsten voor EU-inwoners, met kostenaftrek naar rato van de verhuurde dagen; over niet-verhuurde dagen betaalt u renta imputada. Een realistische bezettingsgraad voor toeristenverhuur ligt op 60-75% jaargemiddeld. Het totaalrendement, inclusief een conservatief gerekende waardestijging van 4-6% per jaar (recent lag die in de provincie Málaga fors hoger), komt doorgaans op 6-9%. De keuze tussen short-term en long-term verhuur hangt af van uw prioriteiten: maximale omzet en eigen gebruik (short-term) of voorspelbaarheid (long-term). Voor toeristenverhuur zijn een VFT-registratie én het landelijke NRA-nummer essentieel, en die worden in populaire gemeenten zoals Málaga stad steeds schaarser.
Wilt u een persoonlijke rendementsprognose? Start onze investeerderscan en ontvang een berekening op maat.
Lees ook
- Belasting op Spaans vastgoed als Nederlander, IRNR, IBI en het belastingverdrag uitgelegd
- Verhuur automatiseren in Spanje, slimme sloten, pricing en channel management
- Regio-vergelijking Costa del Sol, 6 regio's vergeleken op prijs en rendement
- Marbella vs Estepona, vergelijking van de twee toplocaties
Loop je hier zelf tegenaan? Ik denk graag met je mee, eerlijk en zonder verplichtingen. Plan gerust een vrijblijvend gesprek.
Anouar, de Fixer van de Costa del Sol

